Nowoczesne muzeum otwarte na niewidomych
Audioprzewodniki

Nowoczesne muzeum otwarte na niewidomych

Postęp technologiczny to błogosławieństwo naszych czasów, zwłaszcza dla osób z dysfunkcją wzroku. Dedykowane aplikacje czy urządzenia takie jak czytniki ekranów, „mówiące” sprzęty, czujniki światła bądź kolorów ułatwiają funkcjonowanie w codziennym życiu.
Również podróżowanie przy pomocy wybranych aplikacji bądź asystenta osób niepełnosprawnych staje się łatwiejsze, przyjemniejsze i – dostępniejsze. Jak się wydaje, dysfunkcja wzroku coraz mniej przeszkadza w prowadzeniu bogatego, pełnego rozrywek życia.

nowoczesne muzeum dla niewidomych

Naprzeciw niewidomym i niedowidzącym turystom wychodzą też nowoczesne muzea

Dostosowują swoje przestrzenie zarówno od strony technicznej – przez zastosowanie „bąbelkowych” pól uwagi czy oznaczeń w alfabecie Braille’a – jak i merytorycznej. Nieoceniona na tym ostatnim polu jest audiodeskrypcja, czyli dodatkowy opis przestrzeni i eksponatów dostosowany do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku. Jednak specjalnie dedykowane wycieczki, które oferuje nowoczesne muzeum, to coś więcej. To propozycja – choćby przy użyciu audioprzewodników – precyzyjnie opracowanej ścieżki nawigacyjnej, która gwarantuje dwa aspekty zwiedzania najistotniejsze z perspektywy osób niewidomych i niewidzących: niezależność oraz poczucie bezpieczeństwa. Dzięki temu osoby z dysfunkcją wzroku stają się pełnoprawnymi odbiorcami kultury – tego rodzaju kompleksowe rozwiązanie zapewnia równość w dostępie do oferty kulturalnej nowoczesnych muzeów. Zwiedzający wyposażony w audioprzewodnik może samodzielnie przejść ekspozycję: usłyszy komunikaty np. o niebezpiecznych fragmentach trasy, progach czy przewężeniach. Przy pomocy sygnałów dźwiękowych zostanie również podprowadzony pod konkretne eksponaty czy dodatkowe pomoce tyflograficzne – jeśli takie rozmieszczono. Dowie się również, gdzie znajduje się ławka, na której może spokojnie usiąść i wysłuchać informacji merytorycznych o danej wystawie – bez lęku, że stoi w miejscu niebezpiecznym bądź w ciągu komunikacyjnym.
Nowoczesne muzeum to miejsce otwarte na każdego – technologia w służbie kultury jest nieoceniona.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Captcha *